Deszczówka – wykorzystanie

Przeciętna rodzina składająca się z czterech osób zużywa rocznie w granicach 200 m³ wody pitnej, której koszt ciągle pnie się ku górze. Niema połowę tej ilości można zastąpić, deszczówka pochodzącą z opadów. Taką wodę musimy w czymś przechowywać, często w tym celu stosuje się szamba betonowe.

 

Zbiorniki takie jak szamba betonowe wykonywane są w różnych pojemnościach i każdy może wybrać sobie wielkość do swoich potrzeb. Są one trwałe i szczelne. Przechowywana w szambie betonowym woda nie wchodzi w reakcje ze zbiornikiem i możemy ją spokojnie wykorzystać do różnych celów.

 

Deszczówka jest bardzo czysta toteż możemy wykorzystać ją w różnoraki sposób.  Z powodzeniem możemy zastosować ją do spłukiwania w toalety, do podlewania ogródka a nawet do prania. Stosowanie wody deszczowej niesie ze sobą wiele korzyści ekologicznych, gdy deszczówka pozostanie w miejscu opadu zapobiegając tym samym powodziom czy obniżeniu poziomu wód gruntowych.

 

Zastosowanie deszczówki w lokum

 

Aby w pełni gospodarować wodą deszczową w domu, konieczne jest wykonanie dodatkowej instalacji rozprowadzającej deszczówkę. Dosyć istotne jest także zastosowanie hydrofora, który  pobierając wodę ze zbiornika będzie zasilał całą instalację. Woda deszczowa może być wykorzystywana spłukania WC, gdzie nie jest niezbędna woda o jakości wodociągowej. Dodatkowym plusem, poza  oszczędnością wody, jest fakt, iż woda deszczowa nie posiada związków wapnia czyli znanego wszystkim kamienia, który nieodpowiednio wpływa na elementy znajdujące się w pralce.  Brak wapnia w deszczówce świetnie sprawdzi się podczas prania. W miękkiej wodzie lepiej rozpuszczają się środki piorące, co przyczynia się do mniejszego ich zużycia podczas prania.

 

Deszczówka do ogrodu

 

szamba betonoweJeśli chcemy podlewać rośliny wodą deszczową wystarczy prosty układ zasilająco-pompowy i węże ogrodowe.  Posiadająca niskie pH deszczówka fenomenalnie sprawdzi się do podlewania różnego rodzaju roślin w ogrodzie, a bogactwo substancji odżywczych sprzyjająco wpłynie na ich wzrost. Woda deszczowa nie będzie też zostawić białego osadu na roślinach, który pojawia się w przypadku wykorzystania wody z kranu. Zaletą deszczówki jest temperatura, której wartość jest podobna do temperatury otoczenia.